67 Players selected in initial intake for State Colts program Tuesday, April 10, 2018 - 3:02 PM

Share |

Congratulations to the below players selected for the initial intake of the 2018 West Coast Eagles State Amateur Colts Representative program.  

Training for the 2018 WAAFL State Colts Program will take place on Wednesday nights.

Our first session will be on Wednesday April 18th at Hamer Park in Mt Lawley and we request your attendance to represent your club on this night.

Training sessions will commence at 6:00pm. We do ask that you wear either a club jumper or training shirt to help with the ease of player recognition in the early training sessions of the program.

The representative program is highlighted by two games played against the WA State 16’s and against a WACFL Under 19s Representative side. These matches are of a high standard played in front of scouts from AFL and WAFL clubs with members of the WAAFL squad having gone on to play at both WAFL and AFL level.

Should you have any questions relating to the program and your involvement please call the WAAFL State Colts Representative Program coach Stephen Healy on 0437 489 400.

We look forward to having you aboard for what we hope to be a successful 2018 campaign.

 

Thomas Peake (Bullcreek Leeming) Shane Shellabear-Healey (Scarborough)
Egan Bradbury (CBC) Cameron Stedman (Scarborough)
Joseph Eardley (CBC) Lachlan Southern (Scarborough)
Isaac Liedtke (CBC) Everett Coumbe (Scarborough)
Jack Pausin (Cobras) Riley Wojtowicz (Stirling)
Max Grant (Collegians) Theodore Fernandez (Swan Athletic)
Alexander McKenzie (Collegians) Samuel Fowler (Swan Athletic)
Angus Campbell (Curtin Uni Wesley) Ryan Maringoni (Swan Athletic)
Patrick Walsh (Curtin Uni Wesley) Trohn Ugle (Thornlie)
Daniel Fougt (Ellenbrook) Declan Duncan (Thornlie)
Daniel Carney (Gosnells) Liam Tingle-Beaton (Thornlie)
Daniel Sharp (High Wycombe) Austen Travis (Trinity Aquinas)
Jacob Reeve (Jandakot) Jack Riley (Trinity Aquinas)
Jack Trevenen (Kalamunda) William Starkie (Trinity Aquinas)
Christopher Evans (Kingsley) Mason Nicolaou (Trinity Aquinas)
Riley Mason (Kingsley) Angus McKenna (Trinity Aquinas)
Jayden Jones (Kingsway) Simon Lee (Trinity Aquinas)
Brandon Reed (Kingsway) Alex Donaldson (University)
Brodie DeAbreu (Kwinana) Aaron Shanahan (University)
Brock Moore (Kwinana) Nick Pezzotta (Wanneroo)
Bradley Percyra (Kwinana) Anthony Manera (Wanneroo)
Joshua Kickett (Kwinana) Jake Jones (Wanneroo)
Steven Garlett (Kwinana) Zac Raykos (Wanneroo)
Ryan Henneker (Mt Lawley) Nikolas Misic (Wembley)
Xavier Kickett (Nollamara) Luke Pearce (Wembley)
Benjamin Bavoillot (Noranda) Jamie Forsyth (West Coast)
Udomsop Quartermaine (Noranda) Samuel Coombes (West Coast)
Benjamin Bavoillot (Noranda) Riley Torrijos (West Coast)
Judd Clinch (North Beach) Zac Mola (Whitfords)
Jack Merson (North Beach) Nicholas Carter (Whitfords)
Blake Sawyer (North Beach) Ben Tapper (Whitfords)
Connor Boylan (North Beach) Riley Somers (Whitfords)
David Purser (North Beach) Bailey Hitchcock (Willetton)
Liam Robbiliard (Scarborough)