WAAFL State Colts Program- Round 2 InvitesMonday, April 16, 2018 - 2:41 PM

Share |

Congratulations to the below players selected for the initial intake of the 2018 WAAFL State Colts Representative program.  

Training for the 2018 WAAFL State 19s Program will take place on Wednesday nights. Our first session will be on Wednesday April 18th at Hamer Park in Mt Lawley and we request your attendance to represent your club on this night.

Training sessions will commence at 6:00pm. We do ask that you wear either a club jumper or training shirt to help with the ease of player recognition in the early training sessions of the program.

The representative program is highlighted by two games played against the WA State 16’s and against a WACFL Under 19s Representative side. These matches are of a high standard played in front of scouts from AFL and WAFL clubs with members of the WAAFL squad having gone on to play at both WAFL and AFL level.

Should you have any questions relating to the program and your involvement please call the WAAFL State 19s Representative Program coach Stephen Healy on 0437 489 400.

We look forward to having you aboard for what we hope to be a successful 2018 campaign.

 

 

Bailey Kinnell (Bassendean)

Maitland Ugle (Bassendean)

Ben Holmes (Bassendean)

Nathan Hardwick (Bassendean)

Kyle Ortin (Bassendean)

Eddy Pezet (CBC)

Riley Burton (CBC)

Alexander Crump (Collegians)

Michael Boyatzis (Collegians)

Tim Walker (Collegians)

Oliver Girdwood (Collegians)

Samuel Bourne (Curtin Uni Wesley)

Jacob Ingham (Curtin Uni Wesley)

Cody Christensen (Kalamunda)

Jackson Bowen (Kalamunda)

Ryan Steers (Kalamunda)

Curtis Altiner (Kalamunda)

Michael Lapthorne (Kinglsey)

Jayden Berglund (Kwinana)

Theo Epanomitis (Mt Lawley)

James Constantine (Mt Lawley)

Hayden Krikke (Mt Lawley)

Jake Diggle (North Fremantle)

Thomas Eastaugh (North Fremantle)

Nicholas Tucker (North Fremantle)

Ben Elsbury (North Fremantle) 

Drew Blurton (Ocean Ridge)

Carl Burges (Scarborough)

Aaron French (Thornlie)

Jake Cox (Trinity Aquinas)

Bradley Skajko (Trinity Aquinas)

Maxwell Mussared (University)

Massimo Kirk (University)

Jacob Oostdam (Wembley)

Thomas Ty (Wembley)