WAAFL Integrated State Teams

AFL National Inclusion Carnival June 2018 (Launceston) 

Matthew Barbaro (Fremantle CBC), Scott Crawford (Kingsway), Trent Fleming (Fremantle CBC), Tyler Gould (Willetton), Graeme Govan (High Wycombe), David Hallows (Coolbinia), Alex Indich (Fremantle CBC), Brendon Indich (Fremantle CBC), Toby Isenhood (Kingsway), Jayson Mann (Coolbinia), Sean McGowan (Fremantle CBC), Fillip Ranieri (Fremantle CBC), Alex Seymour (High Wycombe), Geoffrey Stewart (Willetton), Kyron Timms (Fremantle CBC), Jason White (Kingsway)

Coach: James Matkovich

All Australian Selection: 

  • David Hallows (Coolbinia)

 

Results: 

Pool B Grand Final- Saturday 23 June, University of Tasmania Stadium

Western Australia:     1.1        2.2        4.3          5.3 (33)
Northern Territory:    1.0        1.0        1.0          3.1 (19)

Goals: G Govan 2, A Seymour, D Hallows, J Mann

Best on Ground: D Hallows 

 

Pool B Game 3- Friday 22 June, NTCA 

Western Australia:      1.2         3.4        4.6         5.8 (38)
Tasmania:                  0.0         0.1        1.1         1.2   (8)

Goals: A Seymour 2, G Govan 2, S Crawford

 

Pool B Game 2- Thursday 21 June, Youngtown Oval

Western Australia:      0.2        2.2         2.4         3.6 (24)
NSW/ACT:                  1.2        1.3         1.4         1.4 (10)

Goals: D Hallows 2, T Isenhood

 

Pool B Game 1 - Wednesday 20 June, Invermay Oval

Western Australia:      0.1       0.1         1.2         1.2   (8)
Northern Territory:     1.0       1.2         1.5         2.9  (21)

Goals: T Isenhood
 

Lightning Carnival- Tuesday 19 June

Round 1- University of Tas Stadium
WA       0.1     0.1 (1)
SA:       0.1   1.1 (7)

Round 2- Invermay Oval
WA:          0.0    0.1 (1)
Vic Metro: 3.4    8.6 (54)

Round 3- University of Tas Stadium
WA:        2.2     2.4   (14)
TAS:       0.0     0.0    (0)

Goals: D Hallows, B Indich

Round 4- University of Tas Stadium
WA:              2.0       3.1 (19)
NSW/ACT      0.0        0.1 (1)

Goals: M Barbaro, A Seymour, A Indich

Round 5- Invermay Oval
WA:      0.0       1.0  (6)
NT:       1.2       5.2 (32)

Goals: K Timms 
Round 6- Invermay Oval
WA:          0.0      0.1   (1)
QLD:        1.1       3.1  (19)

 
Round 7- University of Tas Stadium
WA:              0.0      0.0   (0)
Vic Country:   2.2      4.2  (26)
 

 


AFL National Inclusion Carnival July 2017 (Gold Coast) 

Jordan Barker (Kingsway), Raphael Gould (Fremantle CBC), Robert Gregory (High Wycombe), David Hallows (Coolbinia West Perth), Toby Isenhood (Kingsway), Daniel McCrorie (Fremantle CBC), Sean McGowan (Fremantle CBC), Jayden Minervini (Fremantle CBC), Rusty Nelligan (Kingsway), Fillip Ranieri (Fremantle CBC), Nick Rogerson (Fremantle CBC), Alex Seymour (High Wycombe), Robert Stafford (Wembley), Kyron Timms (Fremantle CBC), Brad Turner (Kingsway), Jason White (Kingsway)

Coach: Jamie Wynne 

All Australian Selection:

  • Raphael Gould    Fremantle CBC
  • Fillip Ranieri        Fremantle CBC

 

Results:

Day 5: Saturday 29 July- Pool B 3rd v 4th

Western Australia:   13.8 (86)  
Northern Terrritory:     0.1 (1)
 

Day 4: Friday 28 July, Palm Beach

Western Australia:   2.4 (16)
Tasmania:               5.7 (37)
 

Day 3: Thursday 27 July, Surfers Paradise

Western Australia:   9.3 (57) 
Northern Territory:   5.2 (32)
 

Day 2: Wednesday 26 July, Broadbeach

Western Australia: 7.9 (51)
South Australia:    3.2 (20)

Goals: R Gould 3, N Rogerson 2, A Seymour, D Hallows.

 

Day 1: Tuesday 25 July (Grading Day)

Game One: 
WA 0.1 (1) v Vic Country 3.2 (20)

Game Two:
WA 1.0 (6) v NSW/ACT 6.4 (40)
Goals: R Gould

Game Three: 
WA 0.0 (0) v Vic Metro 8.5 (53)

Game Four: 
WA 3.5 (23) v Tas 3.2 (20)
Goals: R Gould, K Timms, A Seymour

Game Five: 
WA 2.4 (16) v NT 0.4 (4)
Goals: R Gould, R Gregory

Game Six: 
WA 1.0 (6) v SA 4.2 (26)
Goals: D Hallows

Game Seven: 
WA 0.3 (3) v QLD 2.5(17)

 

 


AFL National Inclusion Carnival August 2015 (Melbourne) 

Lyndsy Ashworth (Coolbinia West Perth), Matthew Barbaro (Fremantle CBC), Brandon Brown (Coolbinia West Perth), Patrick Connor (Fremantle CBC), Robert Gregory (High Wycombe), David Hallows (Coolbinia West Perth), Matthew Hawkes (Kingsway), Jayson Mann (Warnbro Swans), Sean McGowan (Fremantle CBC), Paul McKendry (Quinns Districts), Rusty Nelligan (Kingsway), Jeremy Noscow (High Wycombe), Fillip Ranieri (Fremantle CBC), Aaron Richards (Fremantle CBC), Nick Rogerson (Fremantle CBC), Kyron Timms (Fremantle CBC). 

Coach: Jamie Wynne

All Australian Selection: 

  • Lyndsy Ashworth                Coolbinia West Perth
  • David Hallows                     Coolbinia West Perth

 

Results:

WA             3.3        6.8       10.9     13.11      (89)

TAS            0.1        0.1         0.1         0.2       (2)

Goals: B Brown 3, N Rogerson 2, K Timms 2, R Nelligan, D Hallows, J Nosow, L Ashworth, M Barbaro.

Best: D Hallows, L Ashworth, B Brown, P Raneri, P McKendry

 

WA                 0.2       0.2       0.3        1.3       (9)

VIC Country  2.0      2.4       4.7       6.11      (47)

Goals: K Timms

Best: L Ashworth, D Hallows, B Brown

 

WA                1.2      2.2       4.2            4.2     (26)

VIC Metro     2.2      4.5       7.7        11.12     (78)

Goals: D Hallows, L Ashworth, K Timms, M Barbaro

Best: D Hallows, L Ashworth, K Timms, F Ranieri

 

WA              2.1        3.1        3.2         5.3      (33)

QLD            1.1        2.2        5.3        5.6       (36)

Goals: L Ashworth 3, K Timms 2

Best: L Ashworth, D Hallows, K Timms

 

WA              1.3        1.3        1.3         2.4       (16)

NSW           2.0        5.4         9.5       11.6       (72)

Goals: J Nosow, R Nelligan

Best: D Hallows, R Gregory, S Mcgowan, L Ashworth

 

WA              0.3        0.3         2.4         2.4       (16)

SA               2.3        6.5         6.6          8.8      (56)

Goals: D Hallows, L Ashworth

Best: D Hallows, R Gregory, R Nelligan

 

Finals 5th Placing

WA             2.4       3.4         5.7         6.8         (44)

QLD          1.0        2.1        2.2          3.3         (21)

Goals: L Ashworth 3, K Timms 2, M Barbaro

Best: L Ashworth, D Hallows, K Timms

 

Goal Kickers Overall

L Ashworth 9, K Timms 8, D Hallows 3, B Brown 3, M Barbaro 3, R Nelligan 2, J Nosow 2, N Rogerson 2